ஹிந்துக்களுக்கு சம உரிமை தேவை; 100 அறிஞர்கள் வேண்டுகோள்! (Post.5618)

WRITTEN BY S NAGARAJAN

Date: 3 November 2018

Time uploaded in London – 8-10 AM (GMT)

Post No. 5618

Pictures shown here are taken from various sources including google, Wikipedia, Facebook friends and newspapers. This is a non- commercial blog.

இந்தியாவில் ஹிந்துக்களுக்கு சம உரிமை தேவை; நூறு அறிஞர்களின் வேண்டுகோள்!

ச.நாகராஜன்

1

 1. 2018, செப்டம்பர் 22ஆம் தேதியன்று புதுடில்லியில் ஹிந்து சமுதாயத்தைச் சேர்ந்த ஆன்மீக தலைவர்கள், கல்வியாளர்கள், எழுத்தாளர்கள், டாக்டர்கள், எஞ்ஜினியர்கள், பத்திரிகையாளர்கள், அறிஞர்கள் உள்ளிட்ட நூறு பேர் ஒன்று கூடி ஹிந்துக்களுக்கு எதிராக இழைக்கப்படும் அநியாயத்தை நீக்குவதற்காக ஆலோசனைக் கூட்டம் ஒன்றை நடத்தினர்.

கூட்டத்தில் சில முக்கிய முடிவுகள் எடுக்கப்பட்டன.

1)   நமது நாட்டில்  அனைவருக்கும் சமமாக ஹிந்துக்களையும் நடத்த வேண்டும். இதற்கென லோக்சபாவில் நிலுவையில் உள்ள பில் நம்பர் 226-2016 உடனடியாக நிறைவேற்றப்பட வேண்டும். இதன்படி ஹிந்து கல்வி நிறுவனங்களை சுயேச்சையாக நடத்த அனுமதிக்க வேண்டும்.

2)   ஹிந்து ஆலயங்கள் சுயேச்சையாக இயங்க அனுமதிக்கப்பட வேண்டும்.

3)   ஹிந்து சம்பிரதாயங்கள், பண்பாடு ஆகியவை பேணிக் காக்கப்பட வேண்டும்.

4)

 1. வெளிநாடுகளிலிருந்து ஏராளமான பணம் நமது நாட்டிற்கு வருகிறது.இந்தப் பணம் தேசப் பிரிவினைக்காகவும், இங்கு சண்டையை மூட்டவும் சுயநலமிகளால் செலவழிக்கப்படுகிறது. இது தடுத்து நிறுத்தப்பட வேண்டும்,
 2. ஹிந்து மதத்தின் பண்பாடு, சம்பிரதாயம், சடங்கு உள்ளிட்டவை அரசின் தலையீடின்றி நடத்தப்பட வேண்டும். இதற்கென மத்திய அரசுFreedom of Religion Actஐ உடனடியாக நிறைவேற்ற வேண்டும்.
 1. காஷ்மீரில் ஹிந்துக்கள் இனப்படுகொலை செய்யப்படுவது தடுத்து நிறுத்தப்பட ஆவன செய்ய வேண்டும்.
 2. 2017-18இல் 14 லட்சம் டன்கள் மாமிசம்- பசு மாமிசம் வெளிநாடுகளுக்கு ஏற்றுமதி செய்யப்பட்டுள்ளது. இது உள்நாட்டில் விலையேற்றத்திற்குக் காரணமாக அமைகிறது. பொருளாதாரத்தைச் சீர்குலைக்கும் இந்த ஏற்றுமதி தடுத்து நிறுத்தப்பட வேண்டும்.
 1. ஆயிரக்கணக்கான ஆலயங்கள் அழிக்கப்பட்டுள்ளன.இவற்றை புனருத்தாரணம் செய்ய வேண்டும். வேத பாடசாலைகள் புதுப்பிக்கப்பட வேண்டும். நாட்டுப்புறக்கலைகள், சிற்பம், இலக்கியம் உள்ளிட்ட அனைத்தும் மீண்டும் உயிர்ப்பிக்கப்பட வேண்டும். இவற்றில் ஈடுபட்டுள்ளோருக்கு வாழ்க்கையை உரிய விதத்தில் நடத்தத் தேவையான பணம் உள்ளிட்ட அனைத்து உதவிகளையும் அளிக்க வேண்டும்.
 1. இதர நாடுகளிலிருந்து மத அடிப்படையில் துரத்தப்படும் ஹிந்துக்களுக்கு உரிய விதத்தில் அகதி மற்றும் இந்திய குடியுரிமை அளிக்கப்பட வேண்டும். இதற்காக இப்போதுள்ள சட்ட குறைபாடுகள் நீக்கப்பட வேண்டும்.
 2. அனைத்து மொழிகளும் சமமாக மதிக்கப்பட்டு சம உரிமைகள் அளிக்கப்பட வேண்டும். மொழிகளின் அடிப்படையில் உள்ள அனைத்து வேறுபாடுகளும் களையப்பட வேண்டும். 80 கோடி ஹிந்துக்களுக்கு சம உரிமை, நீதி ஆகியவை அளிக்கப்பட வேண்டும்.

***

 

நியாயமான இந்தக் கோரிக்கைகளைச் சொல்லவே சற்று சங்கடமாக இருக்கிறது – 70 ஆண்டுகள் ஆகியும் ஹிந்துக்களின் சொந்த மண்ணில் இவை இல்லை என்பதை எண்ணி இன்று வலியுறுத்த வேண்டிய நிலைமையில் இருக்கும் போது.

ஹிந்துக்களுக்கு இல்லாத உரிமைகள், விசேஷ சலுகைகள், விசேஷ சட்டங்கள் மைனாரிட்டிகளான முஸ்லீம்கள், கிறிஸ்தவர்களுக்கு உள்ளன. ஆனால் ஹிந்துக்களுக்கோ …

ஹிந்துக்கள் அனைவரும் ஓரிழையில் இணைய வேண்டிய கால கட்டத்தில் இருக்கிறோம்.

இணைவோம்; வெல்வோம்!

நன்றி  : 5-10-2018  Truth  தொகுதி 86~ இதழ் 25

2

அறிஞர்களின் கூட்டம் பற்றிய முழு விவரங்களை ஆங்கில மூலத்தில் கீழே படிக்கலாம் :

 

IndiaFacts Staff @indiafactsorg writes under the caption– “Concerned Hindus demand– end of institutionalized discrimination against Hindus” on 24-09-2018 as follows:

[Editor’s Note: A group of Hindu thinkers and activists met in Delhi on 22nd of September, 2018 to discuss about issues affecting Hindu society. After deliberations they have released a charter of demands which they expect the central government to fulfil. Here is a copy of their press release.]

A group of around one hundred Hindus, including spiritual leaders, academics, authors, doctors, engineers, journalists, public intellectuals and concerned citizens from all walks of life, across the country, deeply disturbed by the systemic and institutionalized discrimination against the Hindu society, gathered in New Delhi on 22nd of September, 2018 to deliberate on various constitutional, legal and public policy issues affecting the Hindu society.

During the deliberations, it was acknowledged that as the inheritor, custodian and trustee of the Indic civilization based on the ethos of Sanatana Dharma the Indian State has bounden civilizational responsibility to protect, preserve and promote the Indic civilization.

A Charter of key Hindu Demands Rights (Discrimination & Appeasement) was debated and drafted, to be presented to the Government of India and the public.

The Charter demands:

 1. End of legal and institutionalised discrimination against Hindus by the Indian State, which is against the spirit of the equality of citizens irrespective of religious identity.

To this effect, the group demands that Dr Satyapal Singh’s Private Member’s Bill No. 226 of 2016 pending in Lok Sabha for amending Articles 26 to 30 of the Constitution should be passed forthwith in the forthcoming Parliament Session, to ensure equal rights to Hindus on par with others in the matters of :

 1. Running educational institutions without undue interference of State;
 2. Removal of Govt control of Hindu temples and places of worship by restoring their management to Hindu society;
 3. Preserving and promoting Hindu heritage and culture; The group recalled that late Syed Shahabuddin, having understood the problem of the Constitutionally imposed disabilities on majority Hindus, had introduced a Private Member’s Bill No. 36 of 1995 in Lok Sabha to widen the scope of Article 30 of the Constitution by suitable amendment to include all communities and sections of citizens bysubstituting the word ‘minorities’ with “all sections of citizens” therein.
 1. A large amount of money comes to Indian entities from abroad, a lot of which is from institutions with ties to foreign governments and their agencies. This money often drives the vested interests of these agencies in India and often ends up subverting Indian society and fuelling conflict and separatism. The following official data indicates that irrespective of political colour of the Central Govt. and despite best efforts of the present Central Govt. to tighten and enforce the law, the quantum of foreign contributions continues to rise leading to ever increasing undue foreign interference in our internal affairs. We rightly refuse foreign aid even in natural disasters not only on grounds of national pride but also because we are capable of generating enough money internally. As there is no free lunch and India is not a beggar Nation, the group urges the Central Government to completely ban all sorts of foreign contributions except those by OCIs in their personal capacity (in recognition of their emotional connect with India) by repealing the existing FCRA and enacting a new Foreign Contributions (Prohibition) Act immediately.
 1. In order to protect and preserve the Hindu native cultural and religious traditions, practices and symbols from unwarranted interference not only by the State and its agencies but also from others, the group urges enactment of Freedom of Religion Act by the Central Government immediately.
 2. In order to prevent repeat of genocide and religious persecution as suffered by the Kashmiri Hindus, the group demands immediate;
 3. Tripartite division of J&K into 3 States of Kashmir, Ladakh and Jammu; b. Abrogation of Article 370 which is the problem of Kashmir, along with repeal of the Constitution (Application to J&K) Order, 1954 issued there under, so that the changes made to the Constitution with respect to J&K, such as the discriminatory Article 35A, also get repealed.
 1. With about 14 lakh tons of meat/beef exported during 2017-18, India has achieved the shameful distinction of the largest meat/beef exporter in the world, quite contrary to Article 48 of the Constitution. This has not only skyrocketed the prices of meat/beef but has also led to growth of meat/beef mafia. The group urges immediate complete ban on export of all types of meat/beef to lower its prices by increasing its availability in domestic market while reducing the adverse impact on the environment and eliminating social friction and law & order issues.
 1. Thousands of temples and sacred places of Hindus are in desecrated, destroyed or ruinous condition. Further, Veda Pathasalas, traditional and folk art forms, literature, dance, music, painting, sculpture, architecture etc which are our intangible heritage and the vehicles for sustenance and transmission of Sanatana Dharma and our age old culture, are all dying for want of patronage and regular livelihood for their practitioners. Therefore, the group while reminding the Indian State of its civilisational responsibility, urges the Central Govt. to immediately establish a Central Public Sector Undertaking to be styled as Haindava Samskruti Jeernoddhaarana Nigam (Hindu Culture Restoration Corporation) with an initial seed capital of not less than Rs. 10,000 crores and an annual grant of similar amount for undertaking reconstruction and restoration of all damaged, desecrated, abandoned and dilapidated Hindu temples and sacred places; revival, nurturing, patronising and promotion of Veda Pathasalas, various traditional and folk art forms, dance, music, sculpture, architecture, painting etc.
 1. Expediency in granting refuge and citizenship to peoples of Indic faiths fleeing religious persecution from any country. The Central Govt. introduced in Lok Sabha a Bill in 2016 to amend the Citizenship Act, which having been referred to a Select Committee, is pending. The Bill in its current form suffers certain difficulties including its doubtful constitutional validity. There are also some genuine concerns expressed by certain people of North Eastern States which needs to be addressed. The group therefore urges the Central Govt for immediate:
 1. Withdrawal of the pending Citizenship (Amendment) Bill,
 2. Amendment of the Constitution by inserting an enabling Article 11-A in the Constitution;
 3. Thereafter amend the Citizenship Act, 1955 by introducing a new Citizenship (Amendment) Bill, 2018 in the forthcoming session of the current Parliament itself.
 1. The creation of an equal opportunity environment for all Indian languages, ending the institutionalized discrimination that exists today. This will fuel both an economic and cultural renaissance, since a large part of India’s population is currently excluded from development and justice due to linguistic discrimination by the State. The Charter as drafted by prominent citizens of India, will include specific demands and policy suggestions to assist the Government and the legislature in ensuring the rights of 800 million Hindus on par with other sections are upheld, as the principles of equality, justice and liberty are essential for the health and vitality of our cherished democracy and for enabling growth of a truly secular and religion-neutral legal, governance and public policy regime and polity as envisaged by Dr. Ambedkar and other founding fathers of our Constitution. (India Facts– Truth be told).

Dr. Eeshankur Saikia For and on behalf of the Group.

Courtesy :  5-10-2018 dated Truth – Volume 86~Issue 25

***

 

Leave a comment

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: